Теория на цветовете

Цветно колело, вариант 1 - топло жълто, ултрамарин и магента ("primary red" или розовеещо червено)

 

Какво да направим ако имаме нужда от определен цвят, но в момента не разполагаме с него? Или искаме да експериментираме с цветови комбинации, но имаме нужда от нагледен пример с всички възможни цветове. За тази цел можем да си направим цветно колело. Можете да използвате наготово и снимка на такова, но винаги имайте едно на ум със снимките, понеже не се знае дали фотоапарата е успял да улови реалните цветове, дали не е сгрешен баланса на бялото при заснемане или дали монитора, на който гледаме, е в състояние да възпроизведе правилно цветовете от снимката. 

Всеки знае, че първоначалните цветове са червено, жълто и синьо, и от тях можем да смесим всички останали, но се оказва че това разбиране не е точно така. Има повече от едно възможно червено, което можем да изберем, както и повече от едно синьо, и това зависи от вида на пигмента в боята. Синьото може да залита към червено (например ултрамарин на цветно колело - вариант 1) или към зелено (циан или наричано още "pthalo" синьо на в.2). Червеното може да залита към оранжево (напр. доматено червено) или към лилаво/магента, жълтото да е лимоново или топло жълто.

 

 Инструкция за получаване на всички цветове:

  • Във втория пръстен (около центъра) се намират трите основни цвята (червено, жълто и синьо). От тях смесваме всички останали цветове, а те са по три вида оранжево-червено, лилаво-синьо и зелено (общо 9)
  • За да получим светлите нюанси във центъра (т.н. тебеширени цветове) сме добавили бяло към всеки цвят от втория пръстен.
  • За да получим тъмните цветове от 3-я пръстен добавяме малко от срещуположния цвят. Например съвсем малко лилаво към жълтото ще ни даде жълта охра, и така за всички останали от кръга.
  • Цветовете от най-външния пръстен (4-я) можем да получим като добавим бяло към тъмния цвят (3-я пръстен). С повече бяло тези цветове  може да бъдат използвани успешно за далечни обекти в пейзажни рисунки, когато искаме да създадем ефект на въздушна перспектива (замъгляване или запрашаване).

Единственият, надежден начин да проверим истинския нюанс на един цвят, особено тъмните, е като добавим бяло. Един цвят може да прилича на много тъмно кафяво, но след добавяне на бяло може да се промени неочаквано към тебеширено розово или към зелено. Ако не предвидим това може да имаме големи проблеми с цветовата гама на картината на по-късен етап.

Според технологията на цветните принтери основните цветове са жълто, магента и светло-синьо (циан). Някои производители на бои за рисуване ги наричат “primary red”, “primary blue” и “primary yellow”. Според принтера първоначалния червен цвят не е доматеното червено, а магента. За да получи стандартното червено, което всички познават като червено, принтерът смесва магента с жълто. Но практически ако започнем само с три основни цвята, и имитираме принтерите, то винаги ще трябва да правим компромис с поне един нюанс, който няма да можем да получим достатъчно чист. Например:

  • за ярко червено ни трябва топло жълто. Не бива да смесваме лимоново жълто с магента, понеже тези цветове са почти противоположни 
  • за ярко, електриково зелено ни трябва лимоново жълто, към което да добавим малко цианово синьо ("pthalo") или в краен случай ултрамарин. Ако използваме топло жълто ще получим тревисто зелено ("sap green").
  • за тъмно лилаво е задължително да разполагаме с магента ("primary red"), към която да добавим малко синьо, за предпочитане ултрамарин. Ако се опитваме да смесим лилаво от доматено червено и циан ще получим червено-кафяво ...

За да заобиколим ограниченията на трите основни цвята, можем да използваме 6 основни цвята, така ще можем да получим всички останали.

Да забъркваме сами всички цветове е далеч по-трудно, всравнение да рисуваме с малки тубички боя, съдържащи оригиналните пигменти за всеки цвят. А и може би не бихме искали да прекараме няколко дена в смесване на цветове, вместо да рисуваме. Въпреки това, тези знания ще ни бъдат полезни за да не получаваме "кални" петна, смесвайки случайно противоположни цветове :)