Рисуване 0/4 - Мотивация
Преди да нарисуваме нещо винаги имаме нужда от вдъхновяваща идея или да видим нещо интересно. Всеки може да рисува, ако се примири че рисуването не е импулсивен процес, в който човек се сеща за нещо, хваща боите или моливите и е готов след час и половина както са ни учили в училище, а изисква доста планиране. С каквото и да се заемем работата протича на етапи, и рисуването на картини не прави изключение. Характерно за пейзажните картини, е че лесно можем да разграничим тези етапи и да ги следваме без особена трудност:
- Kомпозиция
- Цветна основа
- Рисуване без детайли
- Добавяне на детайли във фокусните точки
Композицията определя самото разполагане на обектите на сцената. В контекста на пейзажните картини това става чрез грубо скициране с молив на основите обекти директно върху платното. Можем да направим лесно това, понеже най-често гледаме от снимка и/или гледка пред нас. Първият слой боя (цветната основа) съдържа само цветни силуети, а всеки следващ слой добавя допълнителни детайли. Може да нямаме смелост да започнем върху чисто бял лист заради опасението, че просто ще го нацапаме непохватно с боята. Всъщност, точно това е целта на първия слой.
Нека си представим, че правим анимационен филм. Ако направим добре първата 1 минута от филма ще сме сгрешили, понеже сме вложили големи усилия без да имаме завършен етап. Дали сме сигурени, че героите трябва да изглеждат именно по този начин? Какво би станало ако скицираме сюжета на филма в тетрадка, напишем репликите и заснемем страниците? Бихме получили филм от говорещи си “правоъгълници”, колкото и непрофесионално да изглежда, но ще сме завършили един етап. Това ни гарантира, че ще имаме мотивация да продължим, а като се обърнем назад ще виждаме доказателства за своя напредък. Ако рисуваме пейзаж с къщи, първият етап не е да ги нарисуваме една по една, а да покрием цялата площ на платното с боя. Там, където има къща, рисуваме само квадратен силует, като внимаваме единствено за светлосенките. Можем да използваме тъмно сиво-синьо за фасадите в сянка, и оранжево за светлите области. Едва след това идва нанасянето на специално подбраните цветове и детайлите.
Всяко начало е 50% от работата. Ако не можем да започнем, проблема не е защото не можем да правим нещо или защото не сме го правили никога (любимо оправдание на много хора), а въпрос на чиста нагласа към нещата. Как да получим вдъхновение и как да започнем? По линията на най-ниското съпротивление – като използваме готова снимка или картинка от интернет, книга, списание, изображение от опаковка на хранителен продукт – вдъхновението може да се крие на най-неочаквани места. Обикновено природните пейзажи са най-лесни.