Рисуване 1/4 - Kомпозиция
- Kомпозиция
- Цветна основа
- Рисуване без детайли
- Добавяне на детайли във фокусните точки
Разположението на обектите върху платното е важна задача. Грешка в композицията може да развали крайния резултат, така че да не можем да поправим нещата колкото и да се стараем впоследствие. За да не поемаме твърде големи рискове можем да си помогнем със снимка/и за референция, които ще ни дадат общо представа какво да очакваме. Снимката може да е заснета в "златния час", но може и да е обикновена, репортажна снимка, в облачен ден, когато сме се разхождали някъде. Можем да експериментираме като отрязваме или разместваме (софтуерно) области от снимката. Не търся уникални снимки, понеже цветовете от снимката нямат особено значение за рисунката. Това е нещо, което винаги можем да променим в прецеса на рисуване, а интересната композиция и правилните светлосенки са далеч по-важни.
В първия пример исках да нарисувам нещо панорамно и имах на разположение платно с размери 60x20см т.е. мащаб 3:1. Избрах снимка, на която небето е твърде светло, а хълмистата поляна - твърде тъмна и не пасва на мащаба на платното. На пръв поглед снимката не е нещо особено, но в средата има скрита интересна панорамна гледка - просто трябва да отрежем част от твърде светлите облаци и камъните в най-долната част.
Ако редактирания вариант на снимка 1 изглежда по-добре това не е случайно – обработена е със “shadows and highlights” филтър в програмата Darktable. Целта в случая е да изсветлим твърде тъмните или да затъмним твърде светлите участъци на снимката. Разбира се този филтър не може да направи чудеса ако имаме напълно осветлени области като небето във втората снимката. Понякога една снимка може да бъде използвана за повече от една картина ако изрежем с "crop" друга област от нея.
Акрилните бои са по-капризни за постигане на добро сцепление (адхезия) между платно, моливи и бои. Често пътя забравям да покрия цялата площ с един слой бяла боя или друг светъл цвят, след което да изчакам 1 ден да стегне преди да скицирам. Не е задължително, но решава някои от проблемите:
- ако платното е с по-груба шарка, това ще ни затрудни с по-финните детайли - четката с боя започва да прескача по текстурата на платното
- някои бюджетни платна имат твърде "хлъзгав" грунд и първият слой акрилна боя може да не успее да направи здрава връзка с повърхността.
- отново някои бюджетни платна имат грундове, които сменят цвета си към жълто/лилаво с течение на времето
- графитният молив е мазен и отблъсква водата. Добре е да изтъняваме щрихите с гумичка, да използваме спрей фиксатор или акварелен молив, в противен случай мазният графит ще попречи на акрилните бои да се захванат здраво върху платното
- графитния молив не пречи на адхезията на маслените бои, но започва да се смесва с тях ако натискаме твърде силно с четката, което ще зацапа светлите цветове.
Няма нужда да отбелязваме всеки един обект с молива, нужни са само общи линии, които да отбележат акцентите на сцената. При рисуването с бои неумението да рисуваме с молив може да е сериозно предимство!