Рисуване 3/4 - Рисуване без детайли

<< Назад

  1. Композиция
  2. Цветна основа
  3. Рисуване без детайли
  4. Добавяне на детайли във фокусните точки 

Рисуването не е ограничено до един най-правилен начин, освен когато ограниченията не идват от средството за рисуване. Например не можем да нанесем тъмен слой при водните бои, а после да се опитваме да покрием отгоре с бяло и да очакваме добър резултат. Но има един "най-правилен" начин така че да не губим интереса към картината в процеса на рисуване. Той се състои в това да рисуваме на слоеве, където всеки следващ слой е по-детайлен от предишния. 

В настоящата стъпка 3 трябва да покрием цялата картина с реалните цветове на обектите, освен ако наистина не искаме да оставим небето жълто. Използваме достатъчно голяма плоска четка, която да не ни позволи да се впуснем в излишно детайлизиране. Дори размера на картината ни да е 20х20 см трябва да ползваме четка, чиято ширина на върха не е по-малка от 0,5 см. По-далечните обекти трябва да са по-бледи, изрисувани с тънки слоеве боя така, че релефа на платното да се вижда през тях. Това засилва ефекта на перспектива. За по-близките обекти можем да наслагваме по-дебели слоеве боя с по-наситени цветове. През цялото време внимаваме да запазим светлосенките от цветната основа. Много е лесно да объркаме небето и да го направим по-тъмно отколкото трябва. Добавяме бяло когато е необходимо и тестваме задължително тона на друго място преди да започнем да го нанасяме върху картината! Последното важи особено много за акрилните бои. С маслените бои можем да си позволим да ги разнесем на по-голяма площ или да ги забършем с парцал при особено голяма грешка, но с акрилните слоя ще е изсъхнал още преди да сме преценили дали тона е наред или е твърде тъмен.

При втората картина съм си позволил малко разминаване в крайния резултат, който трябваше да се получи на този етап. Понеже пристанището съдържа крайно много детайли за размера на листа 32х24 см, оставих цялото корабче за последния етап, където да го завърша наведнъж. Другата особеност е небето, за което взех идея от друга снимка на същото пристанище, но добавих много дебел, импасто слой, маслена боя с четката, което не позволява то да се променя повече - това е крайният резултат.

Ако рисуваме с акрилни бои ще забележим, че губят изцяло форма и се сплескват върху платното. Ако искаме да се държат като маслени т.е. да са много по-гъсти, можем да използваме гладката страна на фазер като палитра и там да си смесваме цветовете без да използваме вода. Фазерът изсмуква влагата и хабим доста повече боя, но ще постигнем далеч по-добър ефект.  

Продължи >>