Mаслени бои в дневната - мисия възможна
Маслените бои притежават някои уникални качества, но "трудностите" при тяхната употреба отнемат желанието на много хоби артисти да експериментират с тях. Всъщност тези трудности са изкуствено създадени от нагласите на хората към техническото изпълнение на изкуството. За да рисуваме лесно с маслени бои се налага да погледнем на нещата от малко по-различен ъгъл и да не правим нещата така както всички са ги правили или продължават да ги правят. Подвеждащи са разбирания, че картините се рисуват върху платно, хартията не е трайна, рисуването с маслени бои е трудно и може би затова картините с маслени бои са скъпи, че се използва разредител. Нищо подобно и ние като хоби артисти, които работим други професии, имаме пълната сила да не се съобразяваме с тези стереотипи. Маслените бои имат само предимства:
- позволяват ни да сме бавни
- деликатната текстура от движението на четката върху листа остава завинаги, а не до изсъхването на боята
- не че има голяма значение за хоби артисти, но сигнатурите, “издрани” в още меката боя на готова картина е най-оригиналния начин едно произведение да бъде подписано
- рисуването с маслени бои е много по-екологично, всравнение с акрилните, когато не се използва разредител, където употребата му за пейзажи е много грешна. Разредителите имат остра миризма, вредни са, изстъняват боята т.е. текстурата на слоя и гланцът изчезват. Ако искаме тънки, матови слоеве тогава можем просто да рисуваме с акрилни бои от супермаркета и да ги разреждаме с вода.
Стъпка 0.1) Преодоляване страха от провал и похабяване на платното като спрем да ползваме опънати платна ...
За да се справим лесно с този проблем можем да си купим скицник за маслени бои. Хартията притежава имитираща текстура на платно, не е скъпа, а обратната страна на всеки лист е покрит със специален слой – бариера, която задържа лененото масло (това е важно, не опитвайте на обикновена хартия). Върху този тип хартия можем да рисуваме с всички видове бои, но преди това трябва да я закрепим с хартиено тиксо за някаква твърда плоскост (фазер). Рисунките върху хартия заемат много малко място и можем да рисуваме без да се чудим къде ще складираме платната след това.
Стъпка 0.2) Избор на четки

Независимо дали рисуваме с маслени или акрилни бои няма смисъл да инвестирираме в скъпи четки. Текстурата на платното, миенето на четките или техники от типа "рисуване със суха четка" (dry brushing) са достатъчно агресивни така че плоска четка да стане заоблена след две картини. Това което има значение според типа на боята е дали четката е с естествен (свински косъм) или изкуствен.
Маслени бои
Най-подходящи са бюджетните четки с изкуствен косъм. Те са еластични с достатъчно голямо съпротивление, а след рисуване се почистват лесно в препарат за домакински съдове.
Акрилни бои
Твърдите четки от естествен косъм са по-подходящи за акрилните бои. След като попият водата, косъмът става много мек и еластичен.
Стъпка 0.3) Забъркване на цветовете
Маслени бои
Маслените бои са по-гъсти и цветовете се смесват лесно, не променят цвета си и оставени върху повърхността могат да се използват поне няколко дни. Скоростта на съхнене зависи от пигмента, някои цветове могат да се ползват дори след седмица. Не използваме никакви разредители за природни/градски пейзажи колкото и гъста да изглежда боята.
Акрилни бои (посочени са само за сравнение колко по-трудно е да се рисува с тях)
- любителските серии акрилни бои често са твърде течни и смесването с шпатула е по-трудно
- има разлика в гъстотата между отделните цветове (особено ако не са от един комплект), което допълнително затруднява смесването
- като получим успешно желания цвят трябва да го прехвърлим в пластмасова палитра и да залепим с тиксо, за да го предпазим от изсъхване
- оставени върху повърхността за смесване акрилните бои могат да се ползват до час, след което променят консистенцията си. Дори да добавяме по няколко капки вода от време на време ще трябва регулярно да ги объркваме със шпатула.
- докато засъхват акрилните бои изменят цвета си към по-тъмно матово, и може да е много трудно да уцелим желания цвят
Стъпка 1) Композиция
Маркираме леко с молив върху листа основните композиционни моменти. Няма значение с какви бои рисуваме. За повече информация разгледайте тук.
Стъпка 2) Цветна основа

Маслени бои
Хартията за маслени бои попива бързо маслото от първия най-тънък слой боя. Така можем да продължим веднага на следващия ден, дори да не е напълно изсъхнал.
Акрилни бои
Първия слой акрилна боя може да изсъхне за 5 минути, затова е добре да си приготвим достатъчно количество боя за цветната основа. Ако искаме по-светъл цвят добавяме повече бяло и в никакъв случай вода!
Стъпки 3 и 4) Рисуване на цялата сцена и детайлизиране във фокусните точки

Маслени бои
Ако искаме да завършим картината бързо е необходимо да нарисуваме обектите на сцената и веднага след това да добавим нужните детайли. Необходимо е внимание понеже този начин на рисуване с маслени бои не позволява поправка на грешки, но пък по всяко време можем да започнем отначало понеже сме чакали само 1 ден цветната основа да стегне. Каквото и да объркаме няма да сме похабили едноседмичен труд.
Акрилни бои
Тук за първи път имаме известно предимство с акрилните бои понеже можем да нанесем няколко бързосъхнещи слоя при рисуване на по-сложни композиции, където имаме голяма дълбочина и припокриване на много обекти. Всеки слой стяга добре след час, можем да покрием евентуални грешки с нови слоеве или да добавим още повече грешки :)
Почистване на четките
“Рисуваме” с неразреден препарат за съдове върху някаква твърда повърхност така че боята постепенно да излезе от косъма. След което можем да премахнем остатъците от боя и препарат с домакинска хартия или парцалче. Употребата на вода е само за да изплакнем четката от препарата. Не използваме никакви разредители, все пак това е ленено масло, а не боя на алкидна основа.
Рамкиране или не точно?!

Маслени бои
Може да сме завършили картината за два дни, но дори след много месеци маслените бои остават меки и боята не бива да влиза в контакт с нищо т.е. не би трябвало да можем да съхраняваме "изсъхналите" маслени рисунки една върху друга, хм ... Но не е и удобно всеки творчески експеримент да виси на стената в рамка като за галерия. Ако не искаме русунката да заема много място можем да не използвме рамка в истинския смисъл, а лесен трик като поставим листа върху твърд картон/мукава (2-3 мм). Подложката трябва да е по-голяма от рисунката поне с 1см от всички краища. Отгоре залепваме "паспарту" към излишната част на подложката. Паспартуто трябва да е минимум със същата дебелина като подложката, но и достатъчно широко така че да прихване механично листа с рисунката.

Лепило не бива да попада под или над листа. Можем да си изрежем сами паспарту от същата мукава или да използваме друг материал. Така ще получим тънки и компактни картонени рамки, които можем да поставяме една върху друга за лесно съхранение.
Акрилни бои
Рамкирането тук е въпрос на избор, понеже акрилните бои стават достатъчно устойчиви след седмица и можем да съхраняваме листите един върху друг или да ги поставим в рамка за снимки.