Как да снимaме картини
Може да изглежда лесно, но е по-вероятно да се превърне в много дразнещо и объркващо изживяване. От лесно към трудно:
1. Размит фокус в ъглите
Ако картината е по-голяма от размер A3 ще срещнем такъв проблем. В зависимост от фотоапарата може и да успеем с бленда f/8 до f/11 да компенсираме загубата на острота при картини с размер до 60 х 80см.
2. Широкоъгълни обективи
Не бива да използваме широкоъгълни обективи. Те ще ни позволят да снимаме от близко разстояние, но водят до непоправими дефекти в изображението като издуване страните на правоъгълника все едно картината е залепена върху сфера - т.н. "barrel distortion" ефект. При фотоапаратите със сменяема оптика най-неподходящи са обективите с фокусно разстояние до 24mm включително. 35mm е възможен компромис. 50мм е идеален, но често не можем да си позволим да се отдалечим толкова назад.
3. Подходяща светлина
Налага се или да разполагате с професионално осветление или да изчакате слънчев ден, с ясно небе. Най-добри* резултати се получават когато слънчевите лъчи огряват картината отляво или отдясно, под ъгъл 45 градуса, за да изпъкне релефа на платното и боята. Светлината в никакъв случай не трябва да идва зад вас - релефа няма да си личи, а боята, ще започне да блести на места. На двете примерни снимки е заснета една и съща картина с един и същи фотоапарат. Разликата е само в светлината и ъгъла под който пада тя. Резултатът е толкова различен, че в единия случай картината изглежда като принтирано копие.
* идеалния случай от точка 3 най-често не работи за лакирани картини
4. Заснимане под прав ъгъл
Много често когато заснемаме картина ще завъртим фотоапарата или ще застанем под някакъв ъгъл спрямо картината - например 89 градуса вместо 90, дори да използваме статив. Така правоъгълната форма на картината може да заприлича на трапец. За щастие има лесно софтуерно решение на този проблем така че трапецовидната форма на изображението отново да стане правоъгълник все едно фотоапаратът е бил изцяло перпендикулярно спрямо плоскостта на картината. В старите версии на програмата Darktable функцията се наричaше keystone correction и се намира в модула "crop and rotate". В новите версии на Darktable има известна промяна и вече има отделен модул за изправяне на перспективата с името "perspective correction".
5. Бои с гланц или лакирани картини
Някои акрилни бои изсъхват с твърде силен гланц вместо да останат матови. Гланцов ефект се получава и ако сме добавили гланцов медиум, или сме лакирали картината с медиум накрая или лак. Всичко това затруднява сериозно заснемането понеже по картината постоянно има области, които отразяват светлина и изглеждат по-светли. Единствения начин да минимизираме ефекта е да направим няколко снимки на картината от различни места в помещението и в различен час на деня, след което да обработим снимките софтуерно. Подходящ филтър е "shadows and highlights" в програмата Darktable, с който може да подобрим относителното възприятие към снимката с едни 20-30%.